Oklahoma preps how they fared in Week 1

By The Associated Press

Class 6A Division I

  1. Owasso (2-0) beat Fayetteville, Ark. 31-17
  2. Jenks (1-1) lost to Bixby 42-35.
  3. Broken Arrow (2-0) beat Union 14-7
  4. Edmond Santa Fe (0-2) lost to Stillwater 45-32.
  5. Union (0-2) lost to Broken Arrow 14-7

Class 6A Division II

  1. Bixby (2-0) beat Jenks 42-35.
  2. Stillwater (1-0) beat Edmond Santa Fe 45-32.
  3. Del City (1-1) lost to Booker T. Washington 15-13.
  4. Booker T. Washington (2-0) beat Del City 15-13.
  5. Choctaw (0-1) lost to Springdale, Ark., 46-18.

Class 5A

  1. Carl Albert (1-0) beat Midwest City 41-26.
  2. Bishop Kelley (2-0) beat Sand Springs 28-24.
  3. McGuinness (1-0) did not play.
  4. Piedmont (1-0) beat El Reno 31-7.
  5. El Reno (1-1) lost to Piedmont 31-7.
  6. Collinsville (1-0) beat Oologah 34-24.
  7. Coweta (0-1) lost to Wagoner 28-0.
  8. Ardmore (1-0) beat Ada 21-0.
  9. Noble (1-0) beat Blanchard 21-7.
  10. Tulsa Edison (0-1) lost to Sapulpa 61-14.

Class 4A

  1. Wagoner (1-0) beat Coweta 28-0.
  2. Weatherford (1-0) beat Kingfisher 50-49.
  3. Tuttle (1-0) beat Plainview 23-12.
  4. Poteau (0-2) lost to Shiloh Christian 34-28.
  5. Blanchard (0-1) lost to Noble 21-7.
  6. Skiatook (1-0) beat Glenpool 31-7.
  7. Bethany (0-2) lost to John Marshall 51-20.
  8. John Marshall (1-0) beat Bethany 51-20.
  9. Cache (1-1) beat Altus 43-0.
  10. Ada (0-1) lost to Ardmore 21-0.

Class 3A

  1. Heritage Hall (1-0) beat Millwood 20-6.
  2. Lincoln Christian (1-0) did not play.
  3. Perkins-Tryon (0-0) did not play.
  4. Holland Hall (1-0) beat Cascia Hall 49-0.
  5. Stigler (2-0) beat Adair 45-6.
  6. Verdigris (1-0) beat Sperry 45-6.
  7. Berryhill (0-0) did not play.
  8. Plainview (0-1) lost to Tuttle 23-12.
  9. Sulphur (0-2) lost to Washington 31-20.
  10. Kingfisher (1-1) lost to Weatherford 50-49.

Class 2A

  1. Vian (2-0) beat Eufaula 42-12.
  2. Jones (1-0) did not play.
  3. Beggs (0-1) did not play.
  4. Sperry (1-0) beat Verdigris 45-6.
  5. Cascia Hall (0-1) lost to Holland Hall 49-0.
  6. Millwood (0-1) lost to Heritage Hall 20-6.
  7. Adair (1-1) lost to Stigler 45-6.
  8. Eufaula (0-1) lost to Vian 42-12.
  9. Metro Christian (1-1) beat Tulsa NOAH 44-7.
  10. Washington (2-0) beat Sulphur 31-20.

Class 1A

  1. Cashion (2-0) beat Perry 49-13.
  2. Pawhuska (2-0) beat Victory Christian 60-47.
  3. Ringling (0-0) did not play.
  4. Thomas Custer (0-0) did not play.
  5. Gore (0-0) did not play.
  6. Okemah (1-0) did not play.
  7. Pawnee (1-1) beat Moorland 38-14.
  8. Minco (1-0) beat Dibble 14-16.
  9. Tonkawa (1-0) beat Newkirk 49-14.
  10. Hominy (1-1) lost to Cleveland 34-6.

Class B

  1. Shattuck (1-0) did not play.
  2. Dewar (2-0) beat Regent Prep 52-18.
  3. Cherokee (1-0) did not play.
  4. Davenport (1-0) beat Weleetka 46-0.
  5. Laverne (0-1) did not play.

(tie)Pond Creek-Hunter (1-0) did not play.

Class C

  1. Timberlake (2-0) beat Ringwood 52-6.
  2. Sasakwa (1-0) beat Olive 56-6.
  3. Buffalo (1-0) did not play.
  4. Mountain View-Gotebo (1-0) beat Snyder 30-6.
  5. Waynoka (2-0) beat Okeene 56-32.

Leave a Comment