Oklahoma prep football how they fared

By The Associated Press

Class 6A Division I

  1. Owasso (1-0) beat Edmond Santa Fe 48-21.
  2. Jenks (1-0) beat Har-Ber, Ark., 31-15.
  3. Broken Arrow (1-0) beat Bentonville West 50-23.
  4. Union (0-1) lost to Bixby 34-0.
  5. Edmond Santa (0-1) lost to Owasso 48-21.

Class 6A Division II

  1. Bixby (1-0) beat Union 34-0.
  2. Stillwater (0-0) did not play.
  3. Del City (0-0) did not play.
  4. Muskogee (0-1) lost to McGuiness 20-13.
  5. Booker T. Washington (1-0) beat Southmoore 28-10.

Class 5A

  1. Carl Albert (0-0 did not play.
  2. Bishop Kelley (1-0) beat Poteau 28-7.
  3. McGuinness (1-0) beat Muskogee 20-13.
  4. Piedmont (0-0) did not play.
  5. El Reno (1-0) beat Cache 42-35.
  6. Collinsville (0-0)did not play.
  7. Coweta (0-0) did not play.

(tie) Noble (0-0) did not play.

  1. Tulsa Edison (0-0) did not play.

10.Ardmore (0-0) did not play.

Class 4A

  1. Wagoner (1-0) beat Claremore 28-0.
  2. Weatherford (0-0) did not play.
  3. Poteau (0-1) lost to Bishop Kelley 28-7.
  4. Tuttle (1-0) beat Sulphur 28-7.
  5. Bethany (1-0) beat Jones 31-7.

(tie) Blanchard (0-0)did not play.

  1. Skiatook (0-0) did not play.
  2. Cache (0-1) lost to El Reno 42-35.
  3. Sallisaw (0-1) lost to Stigler 25-0.
  4. John Marshall (0-0) did not play.

Class 3A

  1. Heritage Hall (0-0 did not play.
  2. Lincoln Christian (1-0) beat Beggs 36-8
  3. Perkins-Tryon (0-0) did not play.
  4. Holland Hall (0-0) did not play.
  5. Verdigris (0-0) did not play.
  6. Stigler (1-0) beat Sallisaw 25-0.
  7. Plainview (0-1) lost to Pilot Point, TX 30-20.
  8. Berryhill (0-0) did not play.
  9. Sulphur (0-1) lost to Tuttle 28-7.
  10. Checotah (0-0) did not play.

Class 2A

  1. Vian (1-0) beat Gravette, Ark., 26-8.
  2. Beggs (0-1) lost to Lincoln Christian 36-8.
  3. Jones (1-0) beat Bethany 31-7.
  4. Metro Christian (0-1) lost to Paris 34-14.
  5. Sperry (0-0) vs Mannford, did not report.
  6. Cascia Hall (0-0) did not play.
  7. Millwood (0-0) did not play.
  8. Eufaula (0-0) did not play.
  9. Adair (1-0) beat Jay 46-7.
  10. Lindsay (0-0) did not play.

Class 1A

  1. Ringling (0-0) did not play.
  2. Cashion (1-0) beat Rejoice Christian 47-14.
  3. Pawhuska (1-0) beat Perry 64-7.
  4. Thomas Custer (0-0) did not play.
  5. Pawnee (0-1) lost to Washington 35-14.
  6. Gore (0-0) did not play.
  7. Okemah (1-0) beat Henryetta 40-20.
  8. Minco (0-0) did not play.
  9. Hobart (0-1) lost to Fairview 20-19.
  10. Tonkawa (0-0) did not play.

Class B

  1. Shattuck (1-0) beat Tipton 46-0.
  2. Dewar (1-0) beat Southwest Covenant 56-16.
  3. Laverne (0-1) lost to Cherokee 28-20.
  4. Davenport (0-0) did not play.
  5. Cherokee (1-0) beat Laverne 28-20.

Class C

  1. Timberlake (1-0) beat Covington-Douglas 54-48.
  2. Sasakwa (0-0) did not play.
  3. Buffalo (1-0) beat Balko 12-0.
  4. Mountain View-Gotebo (0-0) did not play.
  5. Waynoka (1-0) beat Waukomis 38-8.

Leave a Comment